Lietuvos vaikus pasiekė naujo žaislo karštinė: kodėl kai kuriuose darželiuose ir mokyklose jis jau uždraustas

Lietuvos vaikus, nors šiek tiek pavėluotai, tačiau pasiekė naujo žaislo mada – visiems dabar žūtbūt reikia turėti naują draugą, vardu Huggy Wuggy. Matydami, kad kyla nauja karštinė, verslininkai nesnaudžia – minkštus ryškiakailius žaislus pardavinėja prekybos centruose, turguose ir net Pilies gatvėje šalia gintarinių suvenyrų.

Užsienio spaudoje tėvus apie šį žaislą perspėjantys pranešimai pasirodė jau prieš keletą mėnesių. Jūsų akiratyje – naujas tėvų košmaras, rašė populiariausi tėvystės temas gvildenantys portalai ir net tokie nišiniai gigantai, kaip „Forbes“ bei „Rolling Stone“.

Vos tik iš vaikų žaidimų aikštelės išgujome nerimą keliančius „Squid Game“ kopijuojamus iššūkius, atsirado nauja tendencija, į kurią tėvai turėtų atkreipti dėmesį, įspėjo portalas parents.com.

Naujas vaikus užbūręs žaislas Huggy Wuggy iš pažiūros atrodo nekaltas žaidimo draugas. Vaikams patinka ryškios jo spalvos, švelnus kailiukas ir tai, kad jis gali apkabinti. Tačiau atidesnius tėvus jau spėjo pasiekti kraupūs vaizdo įrašai, paaiškinantys tikrąją šio žaislo kilmę. Kiti apie tai sužino sulaukę įspėjamųjų raštelių iš darželių ir mokyklų.

Viename sostinės darželių dirbanti ikimokyklinio ugdymo mokytoja Simona Šatkuvienė papasakojo, kad jai irgi teko pasistengti užkirsti kelią galimoms grėsmėms, susijusiems su naujuoju žaislu. „Mano grupėje jų nė vienas vaikas nesineša. Tėvai žino mano poziciją apie šiuos žaislus, nes dar pavasarį susirinkimo metu pasakiau, kad atkreiptų dėmesį į tai, ką jų vaikai žiūri, kai iš pačių vaikų išgirdau apie šiuos žaislus kalbant. Kai kurie tėvai ir seneliai nupirko tuos monstriukus net nežinodami, iš kur tie žaislai, ir išgirdę liko šokiruoti. Žinau, kad keli vaikai namuose šiuos žaislus turi, tačiau į darželį dėl mano išsakytos nuomonės nesineša“, – pasakojo mokytoja.

Kas šis minkštas padaras iš tiesų?

Nors Huggy Wuggy jūsų vaiko kambaryje greičiausiai nusėstų lentynoje greta pliušinio meškiuko, turėtumėte žinoti, kad iš tikrųjų jis yra piktas monstras iš 2021 m. „MOB Games“ sukurto siaubo žaidimo „Poppy Playtime“. Taigi mėlynas pliuškis nėra mielas rūpestingas meškiukas. Kai jis pražioja savo burną, joje išdygsta eilės aštrių dantų. Ir tai tik ledkalnio viršūnė!

„Poppy Playtime“ yra išgyvenimo žaidimas, kurio veiksmas vyksta apleistame žaislų fabrike. Žaidėjai turi spręsti galvosūkius, o Huggy Wuggy juos medžioja. Ne vieną jutuberį jis įkvėpė sukurti šiurpių dainų parodijas, kurias, nors ir neskirtas vaikams, vaikai gali lengvai rasti ir pažiūrėti internete.

Nors pats žaidimas „Poppy Playtime“ vaikams greičiausiai nebus prieinamas, tačiau „YouTube“ ir „TikTok“ tinkluose mažieji gali prisižiūrėti vaizdo įrašų apie šį monstro ir meškiuko hibridą. Kaip jau supratote, šie vaizdo įrašai nėra mieli – vaikus tikrai gali išgąsdinti, kai Huggy Wuggy su savo peilį primenančiais dantimis šiurpiai veržiasi teisiai į kamerą.

Žaidžia siaubo žaidimus

Prisižiūrėję tokių ir panašių vaizdų vaikai nukopijuoja šio personažo elgesį ir perkelia visa tai į savo žaidimus. Pavyzdžiui, mokytojai pastebėjo naują vaikų žaidimą – jie siūlo vieni kitus apkabinti ir šnabžda jiems į ausį gąsdinančius dalykus.

Apie vieną žaidimą, įkvėptą būtent šio žaislo, taip pat papasakojo darželyje dirbanti S. Šatkuvienė: „Mano grupėje vietoje gaudynių vaikai pradėjo žaisti Hagy Vagy. Jo metu turi pagauti kitą vaiką ir „nukąsti“ jam galvą. Taigi vieni vaikai pradėjo net bijoti eiti į darželį, nes draugai grasina jiems nukąsti galvas. Tokių žaidimų grupėje jau nebelikę, nes su vaikais daug kalbėjome, kad tokie žaidimai nėra geri.“

Pasikeitusius vaikų žaidimus pastebėjo ir psichologė, darželio „Istorijų namai“ įkūrėja Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė. „Praėjusią savaitę ir į mūsų darželį viena mergaitė atsinešė šį žaislą. O netrukus mes pastebėjome, kad ji ėmė žaisti keistus žaidimus ir šiurpiai kalbėti, pavyzdžiui, sako: aš noriu gerti kraują, aš – monstras, norius stovėti kampe. Tokie žodžiai iš 5 metų vaiko tikrai nuskambėjo šiurpiai“, – pasakojo ji.

Ką tėvai turėtų daryti?

Tėvams ne visada lengva suspėti deramai susipažinti su kiekviena jų vaikus pasiekiančia naujove, tačiau ekspertai primena, kad tikrai svarbu žinoti, kuo domisi jūsų vaikas. Jei apie madingojo žaislo keliamas grėsmes sužinojote tik iš šio straipsnio, o jūsų mažametis taip pat jo užsigeidęs arba net jau ir turi, paklauskite jo, ką jis žino apie su šiuo žaislu susijusį žaidimą ir ką apie jį galvoja.

„Darželyje su vaikais aptarėme, kad tai yra žaidimas, skirtas suaugusiems, ne vaikams. Viskas yra išgalvota, bet vaizdai ir personažai yra negeri, baisūs. Po jų gali sapnuotis blogi sapnai, – ką ir jūs savo vaikams galėtumėte pasakyti, patarė S. Šatkuvienė. – Mano pačios vaiko darželio grupėje šiuos žaislus atsineša daug vaikų, bet aš savo vaikams paaiškinau, kodėl mes šių žaislų nepirksim. Jie dėl to ramūs. Vyresnysis sūnus žino ir tą žaidimą, sakė, kad tikrai nenori šitų baisybių.“

G. Sujetaitė-Volungevičienė ragina tėvus būti budrius ir suklusti iškart, jei tik pastebi kažką keliančio nerimą. „O tie filmukai atrodo lyg ir vaikiški, tačiau po jais slepiasi siaubo scenos, kuriose kas nors ką nors kankina ir pan. Tokie vaizdai neturėtų pasiekti vaikų, ypač ikimokyklinio amžiaus, nes jie dar neskiria fantastikos nuo tikrovės. Prisižiūrėję tokių vaizdų vaikai tampa nervingi, gali pradėti bijoti tamsos, atsirasti košmarai“, – sakė ji.

Vienas iš pirmųjų žingsnių, kuriuos ji siūlo tėvams, tai susižiūrėti visus įrenginius ir kiek laiko vaikas praleidžia prie jų. Psichologės teigimu, Lietuvoje labai bloga situacija su patyčiomis ir net pedagogai dar neatpažįsta patyčių ankstyvoje stadijoje. „O vaizdo įrašuose su šiuo personažu tai ir daroma – tyčia gąsdinami kiti ir iš to juokiamasi. Manau, vaikai tikrai gali labai nukentėti dėl to.“

Kalbėdami vaikams turėtumėte užduoti atvirus klausimus – tik taip, pasak G. Sujetaitės-Volungevičienės, galėsite išsiaiškinti tikrąją situaciją. „Klauskite – ką ten matei, kas tau pasirodė įdomu, kas baugino ir kaip tai verčia tave jaustis? Maži vaikai dar neturi susiformavusių vertybinių nuostatų, todėl tokie klausimai padės viską geriau suprasti. Su vyresniais, mokyklinio amžiaus, vaikais jau kalbėkite apie tai, kokie bus padariniai visuomenėje, jeigu vaikais irgi kaip tame filmuke vysis ir baugins draugą. Taip pat svarbu, kad tėvai išsiaiškintų ir kelius, kaip jų vaikai pamato tokį turinį, nes vėliau tie patys keliai gali nuvesti ir prie pornografijos, kito netinkamo turinio. Būna, parodo kuris nors draugas, kaimynas ar pan. Išsiaiškinus tėvams lengviau užkirsti tam kelią“, – patarimais pasidalijo ji.

Psichologė prisipažino, kad pati savo vaikams tokio žaislo nepirktų. „Manęs netraukia tas žaislas žinant, koks turinys už jo slepiasi. Be to, jei turint tokį žaislą vaikui užkliūtų akis už kokio filmuko, tai jam būtų tik įdomiau – juk ten jo draugas, tad jis tikrai paspaustų mygtuką „YouTube“ su tuo baisiu turiniu“, – kalbėjo G. Sujetaitė-Volungevičienė.

Straipsnis paskelbtas

Gyvenimo įgūdžiai, kuriuos vaikai geriausiai įgyja žaisdami naratyvinius žaidimus, tampa ugdymo pagrindu. Istorijos, kurias žaidžiame „Istorijų namuose“, virsta gebėjimais visam gyvenimui.

Registruotis