Vasarą pasitinkant – ar vaikams reikia atostogų nuo darželio?

Artėjant vasarai paprastai su nekantrumu laukiame suplanuotų atostogų. Ši vasara, panašu, bus kiek kitokia – mažiau keliausime (bent jau į užsienį), matyt, mažiau ir atostogausime. Daugelis karantino metu išnaudoję savo kasmetines atostogas vasarą turės dirbti, o tai reiškia – vaikus leisti į darželį arba palikti artimųjų, auklės priežiūrai. Ankstyvojo ugdymo psichologė, darželio „Istorijų namai“ Kaune įkūrėja Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė dalijasi įžvalgomis, į ką reikėtų atsižvelgti planuojant savo vasarą, kad ji teiktų kuo daugiau džiaugsmo visai šeimai.

Neretai tėvams kyla klausimas – ar leisti į darželį vaiką visą vasarą, ar geriau „iškomandiruoti“ atostogų pas senelius ar kitus artimuosius? Žinoma, viskas priklauso nuo šeimos galimybių ir poreikių. Be to, paprastai valstybiniuose darželiuose vasarą grupės yra jungiamos, todėl įprasta aplinka pasikeičia, o tai vaikui – papildomas stresas, naujas adaptacijos periodas. Tokiu atveju tėvai, turėdami galimybę užtikrinti vaiko priežiūrą kitu būdu, jį ir renkasi. Privačiuose darželiuose viskas paprasčiau – įprasta tvarka nesikeičia, gyvenimas verda savu ritmu.

Atostogos mums ir vaikams – du skirtingi dalykai

Bet kuriuo atveju, ar vykstame ilgesnių atostogų, ar patikime vaiko vasaros užimtumą seneliams, svarbu suprasti, jog vaikams atostogos reiškia ir pasikeitusį gyvenimą ritmą, o tai – naujas adaptacinis iššūkis vėliau grįžtant į įprastą darželio rutiną. Žinoma, tai tikrai nereiškia, kad nereikėtų vykti su vaikais atostogauti, ar kad palikti vaikus su seneliais (ne karantino metu) yra negerai. Jei atostogaujame kelias savaites, vėl prisitaikyti nebus sudėtinga, bet jei vaikas į darželį neina kelis mėnesius ar visą vasarą, tokia užsitęsusi pertrauka turės ilgesnį adaptacijos periodą, o ir susitarti su vaiku bus sunkiau. Mažų vaikų atmintis nėra tokia gera kaip suaugusiųjų, jiems sunkiau prisiminti prieš tai buvusius ritualus, tad taikytis prie buvusio ritmo tenka lyg iš naujo.

Vasarą – dar daugiau veiklos galimybių darželyje

Natūralu, kad vasarą be atostogų turintys dirbti tėvai nuogąstauja, jog eidama į darželį ir jų atžala liks be „tikrų“ atostogų. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad kaip ir mums, suaugusiesiems, taip ir vaikams daugiausia naudos turi produktyviai praleistas laikas, todėl labai svarbu galvoti ne tik apie tai, ar vaikas turės galimybę kažkur išvykti, bet ką jis išvykęs veiks. Jei artimųjų globoje galės užsiimti įvairia veikla, patirti naujų įspūdžių – puiku, bet jei dienas leis prie televizoriaus ar kompiuterio, iš to naudos bus mažai.

Tuo tarpu darželyje vasarą vaikai nenuobodžiauja – oro sąlygos leidžia daug veiklų perkelti į lauką, susiorganizuoti pikniką, vaidinimą, meno užsiėmimus lauke, ieškoti „lobio“, leistis į netolimus žygius ir pan. Taip vaikui prasiplečia erdvės suvokimas ir pažinimo galimybės. Be to, vasarą lauke galime būti žymiai ilgiau nei žiemą, tad ir žaidimus galime kurti ilgesnius. Pastebiu, kad dažnai ir vaikų nuotaika vasarą būna geresnė – su šviesa neretam lengviau keltis, o saulė ir geras oras teigiamai veikia mus visus.

Pažadinkime vaiko smalsumą ir norą tyrinėti pasaulį

Užsiimant įvairiomis veiklomis svarbu stebėti vaiko vidinę motyvaciją ir siekti, kad noras tyrinėti, mokytis kiltų pačiam. „Istorijų namuose“ remiamės Reggio Emilia filosofija, kuri sako, kad vaikui reikia sukurti tokią aplinką, kurioje jis galėtų kurti ir puoselėti savo interesus. Lauko erdvė yra tam labai dėkinga vieta. Joje vaikai stebi ir atranda daug įvairiausių dalykų, iš kurių gali susikurti savo žaidimą. Pastebėjęs slieką ar suradęs gražių akmenėlių ir integravęs juos į savo žaidimą vaikas džiaugsis, nes sukūrė tai pats. Kai jis pajunta malonumą kažką kurti savo jėgomis, didėja jo noras mokytis/tobulėti.

Ikimokykliniame amžiuje tobulinant vaiko vidinius polinkius, jis stiprina vidinę motyvaciją, o tuomet ir į darželį ateina norėdamas pažinti, mokytis, nes jam pačiam suteikiama galimybė tas žinias atrasti, ne viskas yra siūloma suaugusiųjų. Taip pamažu vaikas išmoksta planuoti savo veiklą, žaisti tai, kas jam patinka. Ankstyvieji sąmoningi pasirinkimai bus labai svarbūs ateities pasiekimuose, mokantis visą gyvenimą.

Išnaudokime ilgas vasaros dienas produktyviai

Na, o kalbant apie atostogas nereikėtų pamiršti, kad net jei šiemet neturime galimybės ištrūkti ilgesniam laikui ar atostogauti taip, kaip buvome suplanavę, visuomet galime išnaudoti ilgus vasaros vakarus ir savaitgalius. Jei mėgstate gamtą – susiorganizuokite dienos žygį po pažintinius takus. Jei neatsimenate, kada paskutinį kartą miegojote gryname ore, išsiruoškite savaitgaliui su palapinėmis. Vaikams tai gali būti nauja, o tėvams – naujai atrasta pramoga. Vaikai neretai būna atitolę nuo gamtos. Iš savo mažųjų pastebiu, kad atsiranda baimė įvairiems mašalams, vabalams, o buvimas gamtoje su visa šeima yra puiki proga įsitikinti, kad gamtoje visi galime draugiškai sutarti.

Paprastai tariant, jei šaltuoju metų laiku labiau norisi būti namuose, tai vasarą turbūt yra priešingai. O kadangi pandemijos metu negalime važiuoti visur, kur norime ar buvome įpratę, puikus metas atrasti naujų, smagių vietų ir užsiėmimų netoliese – savo sode, kieme, ar keliaujant po Lietuvą.

 

Gyvenimo įgūdžiai, kuriuos vaikai geriausiai įgyja žaisdami naratyvinius žaidimus, tampa ugdymo pagrindu. Istorijos, kurias žaidžiame „Istorijų namuose“, virsta gebėjimais visam gyvenimui.

Registruotis